1992’de Anadolu Üniversitesi İngiliz Dili ve Öğretimi Bölümü’nden mezun olan Nilay Yılmaz, yüksek lisansını yabancı diller, doktora eğitimini ise Türkçe öğretimi ve çocuk edebiyatı üzerinde yaptı. 24 yıl devlet ve vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yetişkinler için öyküler ve araştırma kitapları yayımlasa da en çok çocuklara yazmayı seviyor. Çocuklar için tiyatro, öykü, roman, etkinlik ve resimli kitap türünde yapıtları var. Yetişkinlere ve çocuklara nefes koçluğu yapıyor, bilinçli farkındalık (mindfulness), yoga ve doğru nefes alma tekniklerini sanat, yaratıcı drama ve oyun aracılığıyla öğretiyor. Çocuklarla birlikte oyun oynamaya, drama, masal, yaratıcı okuma ve yazma çalışmaları yapmaya bayılıyor.

"Çocuk çalışmaları" dışında "kadın çalışmaları" ve "haklar eğitimi" üzerine projeler ve atölye çalışmaları hazırlıyor; belediyelerin kadın ve çocuk çalışmaları birimlerinde eğitimler veriyor. Ebeveynlerle buluşuyor, ailede okuma kültürü, aile okuryazarlığı ve birlikte vakit geçirmenin eğlenceli ve etkili yolları üzerine konuşuyor.

MEB hizmet içi eğitim programlarında, AB projelerinde, STK’larda, ERG, ÖRAV, Öğretmen Ağı, çocuklar için felsefe (P4C) vb. eğitim platformlarında okuma kültürü, eleştirel ve yaratıcı düşünme konuları üzerine yapılan projelerin yetişkin eğitimlerinde uzman eğiticilik yapan Yılmaz, yaratıcı okuma ve yazma konusunda eğitim almak isteyen kurumlarla ve eğitimcilerle çalışıyor; yaratıcı düşünme becerileri ile ilgili uygulamalı eğitimler ve atölye çalışmaları düzenliyor; eğitim danışmanlığı yapıyor. Yılmaz, dışavurumcu sanat yaklaşımlarının yanı sıra biblioterapi, dramaterapi, psikodrama ve yazıyla şifalanma çalışmalarına katılıyor; sözcüklerin ve yazının tılsımına inanarak yapılandırdığı bütün çalışmalarında yaratıcı düşünmenin sınırsızlığını deneyimliyor.